Cesta Svantovíta

Náš projekt Svantovít je v plnom prúde a my by sme vám radi priblížili, ako vzniká jeho podoba od návrhu dizajnu po samotnú realizáciu.

ĎAKUJEME všetkým, ktorí sa rozhodli ísť s nami po tejto ceste:)

Východná strana bude stelesňovať RÁNO a JAR, kedy Svantovít na svojom bielom tátošovi vyprevádza Slnko-Dadžboga na oblohu, aby začal nový deň.

  • Vyráža i s mečom v ruke, aby bojoval proti zlým silám a démonom, ktorí sa mu počas dňa postavia do cesty. Na východnej strane ho podopiera roľníčka, ktorá ako každá verná žena zrána vyprevádza svojho muža a na jar seje zrno do polí. Na východnú stranu sme preto dali vytesať podobizne koňa, meča a ženy a budeme k nej skladať obetiny a oslavovať ju počas sviatkov vítania jari. V životnom cykle bude táto strana zastupovať detstvo, mladosť, kedy sa mláďatá a deti učia základným pravidlám života a mocnejú na sile.

Južná strana bude stelesňovať OBED a LETO, kedy je Slnko najvyššie a najmocnejšie.

  • Počas sviatku letného slnovratu sa tešíme najdlhšiemu dňu v roku, všetkého máme dostatok. Oslavujeme ho pálením vatier dodnes počas „svätojánskej noci“. Mladé zaľúbené páry ich preskakujú, zabávajú sa, spievajú, tancujú a kladú obetiny, aby si zabezpečili plodnosť, bohatstvo a šťastnú budúcnosť. Preto bude na najteplejšiu slnečnú stranu hľadieť južná tvár Svantovíta a podopierať ho bude statný bojovník v plnej sile. V životnom cykle teda zastúpi dospelosť. Nad ním bude horieť oheň, ktorého plamene budú siahať až do výšky Slnka.

Západná strana, ktorá je zasvätená práve Svantovítovi, bude stelesňovať VEČER a JESEŇ. Sviatok jesennej rovnodennosti je totiž považovaný za hlavný sviatok Svantovíta.

  • Jedná sa o časť roka venovanej zberu úrody, kedy sa tešíme z darov Matky Zeme – Mokoši, oslavujeme a hodujeme, ktorá vrcholí slávnosťou Dožiniek. Jemu skladáme bohaté dary, získané poctivou prácou či z vybojovaných víťazstiev, na základe ktorých nám Svantovít zabezpečí všetkého hojnosť aj v nasledujúci rok. Práve preto bude na západnej strane umiestnený jeho atribút – roh hojnosti a podopierať ho bude vďačný roľník, ktorý vytrvalo rok čo rok orie jeho polia. Zároveň znamená únavu a blížiaci sa zaslúžený odpočinok prírody i človeka v starobe.

Severná, nachladenejšia svetová strana, bude predstavovať vládu NOCI a ZIMY.

  • Počas sviatkov jesennej rovnodennosti sa ľudia so Svantovítom lúčili, no zároveň sa tešili na jeho opätovný príchod v podobe nového Slnka-malého Dadžboga, ktorý sa zrodí počas zimného slnovratu. Zrod Nového Slnka sme navrhli stvárniť v podobe Kolovratu ako nového slnečného symbolu, ktorého ramená roztáčajú nový kolobeh života, začiatok nového roka i návrat viery v staré duchovno ako také. Zároveň na ňom bude bdieť kohút, zviera zasvätené Svantovítovi, ktorý ako zvestovateľ znovuzrodenia dáva svetu na známosť jeho príchod hlasným kikiríkaním. Strážiť ho bude bojovník. Západná strana značí v živote človeka smrť, no zároveň zrod. Smrť starého, chorého, zničeného = Zrodenie nového, mladého a zdravého a mocného.

Pre lepšiu predstavu, ako budú jednotlivé strany vzájomne prepojené,
bola vyhotovená miniatúra sochy v mierke:

Zdieľaj

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *