Uchádzame sa o tvoje 2% z dane:)Zisti viac

Naši malí Staroslovania „po tretie“

Náš projekt denného detského tábora sme zakončili tretím turnusom od 16.-20.augusta 2021. Bol zasa o niečo iný a prispôsobený novým detičkám:)

Prvý deň bol zoznamovací.

Deti privítali lektorky Marianna a Jaroslava, kocúr Murko a pes Dexter. Ten bol s touto skupinou mimoriadne spokojný, keďže sa vždy našiel niekto, kto mu hodil jeho oslintaný papek a večer odkvecol ako uťatý! Všetci si ponavliekali originálny náhrdelník – vlastnú menovku a potom si mohli zvoliť činnosť, ktorá ich najviac oslovila. Dievčatá si skúšali historické šaty a šperky, chlapci sa zas venovali lukostreľbe. Napočudovanie im išla mimoriadne dobre, preto sme si hneď na piatok dohodli súťažný turnaj!

Druhý deň bol hravo-remeselný.

Aké boli hračky v stredoveku, keď neboli plastové ako dnes? Ručne šitá handrová sovička či z dreva vyrezávaný koník sú len príklad. Starší si zahrali v tábore obľúbený „vikingský šach“ a napokon si každý vlastnoručne vyzdobil dreveného vĺčka, s ktorým sme súťažili, koho vĺčko sa točil najdlhšie. Na treťom, druhom a prvom mieste sa umiestnili Šimonko, Jurko a Natka! Každý si tiež vymaľoval svoj ochranný štít, aby sme sa zahrali na bojovníkov a bojovníčky. Navštívili sme i Banskobystrický Geopark, kde sme sa dozvedeli zaujímavosti z okolia Slovenskej Ľupče a zahrali sa so železničkou.

Tretí deň voňala dobová kuchyňa.

Už od rána sa deti vypytovali, či ideme piecť „pizzu“, po vzore predošlých turnusov. Veruže nie, tentoraz nám kuchyňa voňala sladko. Navštívila nás vychýrená pekárka z historickej skupiny Slavibor, Hromislava, ktorá vo svojom košíčku priniesla všetky potrebné ingrediencie na MORAVSKÉ KOLÁČE! Ukázala nám, ako si správne urobiť kvások a spoločne sme si vymiesili cesto, ktoré sme nechali vykysnúť. Čas, kedy sme čakali na vykysnutie cesta, nám prišli spríjemniť štvornohé tátoše! Koniarky nám predstavili svoje kobylky, Laru a Mišku. Najprv nás poučili, ako sa pri koníkoch treba správať, aby si nik neublížil. Ukázali nám postroj, prilby i „korytnačku“, ktorá nepláva v mori, ale chráni chrbátik v prípade pádu. Následne nám predviedli, ako sa o koníky treba starať, ako ich česať či vyčistiť kopýtko, čo si niektoré deti i vyskúšali. Tí najodvážnejší sa dokonca povozili, ba niekomu sa ani z kona dole nechcelo:) Týmto veľmi pekne ĎAKUJEME koniarkam Lucke a Miške z GrandPower za ich milú návštevu! Po vykysnutí cesta sa naši malí pekári predbiehali, kto napečie ten naj moravský koláč. Napokon každý zjedol ten najlepší a najkrajší – ten svoj! MŇAM! 🙂

Štvrtý deň bol turistický.

Vybrali sme sa tradične na Ľupčiansky hrad, aby sme sa pokochali historickými zbraňami, sochami i maľbami, i vzácnymi stromami. Ani najmenší sa nebáli strašnej temnice, ani výhľadu z vysokej veže, z ktorej skočila úbohá Verona. Cestu do tábora sme vzali okľukou okolo zvieracej obory, kde sme nezabudli zvieratká pozdraviť. V tábore sme pod stanom oddychovali počúvaním povesti o bielej pani. Popoludní sme si vyskúšali nové vedomosti prostredníctvom krátkeho kvízu. Za to, že sme túru i kvíz zvládli, si každý domov odniesol magnetku na pamiatku.

Piaty deň bol turnajový – rozlúčkový

V piatok ráno sme si každý vyskúšali pečatenie z vosku a vyhotovili vlastnú pečať. Náš tábor poctil svojou návštevou knieža Svätopluk so svojou dlhovlasou pomocníčkou Svetlankou, aby si pozreli náš lukostrelecký turnaj. Svätopluk ho potom slávnostne vyhodnotil a tu sú výsledky:

V kategórii chlapci: 3.Matúško, 2. Marek a Jarko, 1. Šimonko
V kategórii dievčatá: 3.Baška 2. Natálka 1.Svetlanka
Celkový víťaz: Šimonko! Gratulujeme!

Každému udatnému bojovníkovi a bojovníčke odovzdal zapečatené zvitky i zlatú mincu z jeho pokladu! Ukázal nám svoj bohato zdobený meč, za ktorého cenu by sme si v časoch jeho slávy mohli kúpiť celú dedinu. A čo by ste neverili, naučil nás hru „Blchy v kožuchu“, pri ktorej sme sa dopopuku nasmiali. Veľmi pekne mu ďakujeme za jeho vzácnu návštevu!

Ďakujeme tiež všetkým rodičom a ich skvelým detičkám, s ktorými sme úspešne ukončili našu prvú táborovú sezónu plnú krásnych zážitkov a už teraz sa tešíme na tú ďalšiu!

WordPress Image Gallery Plugin

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *