Uchádzame sa o tvoje 2% z dane:)Zisti viac

REPORTÁŽ a fotogaléria tábor Vikingovia 15.-19.08.2022

Detský letný tábor Vikingovia v Slovenskej Ľupči pri Banskej Bystrici je plný zážitkov stredovekom duchu!
Pre deti už od 4-10 rokov.

V pondelok

..15.augusta sme sa prehupli do tretieho vikingského turnusu. Tentoraz sa v našej skupine našla vyvážená zostava mladších škôlkárov ako aj starších školákov, ktorí už o vikingoch veľa vedia. Hneď nám porozprávali o severských bohoch a dokonca poznali aj runové písmo, či Thorovo kladivo Mjolnir! Po zoznámení sa s prostredím aj s novými kamarátmi sme sa naučili hrať spoločenskú hru – vikingský šach.

V utorok

..nás navštívili sokoliarky zo skupiny Biatec z Banskej Bystrice aj so svojimi sovičkami a sokolíkom. Do vystúpenia sa mohli zapojiť aj odvážlivci, ktorí si vyskúšali let sovičiek – na ruku, popod nohy či ponad celú skupinu! Dozvedeli sme sa, prečo nie je pravda, že sova celý deň prespí a na vlastné uši sme počuli, či sovy nehúkajú:) V Banskobystrickom Geoparku sme si precvičili poznatky z geografie okolia a podľa 3D mapy študovali, kde sa čo nachádza. Popoludní nás osviežil mierny letný dáždik. Počas neho si staršia skupinka školákov „vylúštila“ RUNOVÝ hlavolam, v ktorom si prečítali starú vikingskú báseň. Víťazkami „čítania rún“ sa stali Elly a Maška!

V stredu

..nás už tradične v tábore navštevujú poníky z detskej farmy Gazdáčik z Ľubietovej. Deti ich šikovne vyčesali, očistili kopýtka, dokonca pozapletali krásne vrkôčiky. Pani Ivka nám poukazovala časti, k ktorých sa skladá postroj, ukázala, ako sa na koníka vyskočí aj ako sa správne sedí. Potom si to všetci malí vikingovia vyskúšali:) Napokon, kto sa nebál byť aj trošku oslintaný, ich mohol ponúknuť šťavnatými jabĺčkami. Popoludní bolo poriadne horúco! V peci sme poriadne rozkúrili na naše vlastnoručne robené pizze a la viking placky, a akoby to nestačilo, ešte aj slniečko pripekalo o sto šesť! Našťastie sme sa kedykoľvek mohli osviežiť vodnou parou:)

Vo štvrtok

..našich vikingov už očakávali na Ľupčianskom hrade. Pani sprievodkyňa nám všetko poukazovala a porozprávala o histórii hradu. Deti najviac zaujala povesť o bielej panej, ktorá mala neľahký osud a doteraz vraj „straší“ v jeho okolí.. Videli sme studňu v podzemí a našli sme aj jej tajný východ pod hradom! Počas našej turistickej vychádzky sme sa zastavili nakŕmiť daniele, muflóny i lamy v zvieracej obore. Objavili sme miesto so sochami vikingských bohov Odina a Freyi. Po palacinkovom pikniku nám Miška nám porozprávala legendu o tom, kde sa vzalo vikingské písmo runy a dozvedeli sme sa aj to, že sa nimi kedysi nielen písalo, ale aj veštilo. Hneď sme si to vyskúšali a každý si vyveštil, čo dobré ho čaká:) V tábore sme si oddýchli pri čítaní ľupčianskych povestí. Popoludní sme navštívili aj pána gajdoša Ľubomíra Tatarku v jeho jedinečnej dielni, v ktorej vyrába všeličo, najviac však píšťaly a fujary a najmä gajdy, na ktorých nám aj zanôtil:) Veľmi pekne mu ďakujeme!

V piatok

..nás navštívili bojovníci z historickej skupiny Slavibor, na ktorých sa tešili najmä chlapci. Poukazovali nám zbrane, oblečenie aj ukážku boja. Zmerali sme si s nimi sily pretláčaním, preťahovaním a dokonca sme ich porazili aj vo vikingskom šachu! Víťazná skupina vyhrala ochranný amulet v tvare vikingskej lode Drakkar! Ďalší úspešný táborový týždeň sme zavŕšili rozlúčkovou párty v kaviarni Sladký život:) Ďakujeme úžasným deťom za skvelý týždeň a tešíme sa možno opäť niekedy nabudúce:)

WordPress Image Gallery Plugin

 

ÚSPEŠNE USKUTOČNENÉ TURNUSY:

Zdieľaj