REPORTÁŽ a fotogaléria tábor KELTI 21.-25.08.2023

Detský letný tábor Kelti v Slovenskej Ľupči pri Banskej Bystrici je plný zážitkov v stredovekom duchu!
Pre deti už od 4-10 rokov.

V pondelok 21.augusta

..sme sa stretli pod jednou bránou aj s keltským bohom lesa „Cernunnosom“, ochrancom prírody a zvierat. Za ňou nás totiž čakali zvieratká, o ktoré sa budeme cez týždeň starať:) Zoznamovacími hrami sme sa hneď skamarátili a začali sme s keltským tréningom – boj s mečom, lukostreľba, vikingský šach. Najviac sa nám však páčila disciplína „ošplechovanie v bazéne.“ V miestnom Geoparku sa nám páčila 3D mapa okolia, kde si mohol každý postaviť svoj dom:) Aj tentoraz sa nám celý týždeň o chutné obedy postaral Hostinec Tríbel.

WordPress Image Gallery Plugin

V utorok 22.augusta

..nás poctili svojou návštevou šikovné sokoliarky zo skupiny Biatec z Banskej Bystrice. Najprv nám predviedli, ako jednotlivé druhy dravcov dokážu lietať, loviť a poslúchať ich pokyny. Porovnali sme si sfarbenie dvoch rozdielnych Plamienok driemavých, očaril nás najväčší výr Oskar i najmenšia roztomilá sovička Luna, ktorú si chcel snáď každý zobrať domov 😀 Deti sa aktívne zapojili do tréningu myšiaka Jacka z Ameriky, ktorý si stavia hniezda vraj aj na kaktusoch! Popoludní si deti vyrobili pero na písanie z pierok sokolíka, ktoré nám sokoliarky darovali na pamiatku:) Ďakujeme!

WordPress Image Gallery Plugin

V stredu 23.augusta

..sme sa naučili, ako sa postarať o koníky, zvieratá zasvätené keltskej bohyni Epone. Deti im ochotne načerpali vodu zo studne, vyčesali srsť i hrivu a nakŕmili jabĺčkami. Kým sa jedni vozili, druhé deti si v tvorivých dielňach vyrobili keltský slnečný amulet pre šťastie:) Popoludní si deti s pani kuchárkou Katkou vymiesili cesto a orechovú plnku na fajnové moravské koláče. Slnko pieklo a pri peci bolo tak horúco, že sme sa po každom upečenom kúsku museli ísť schladiť pod príjemnú vodnú paru:)

WordPress Image Gallery Plugin

Vo štvrtok 24.augusta

..bola pred nami menšia túra, na kopec k Ľupčianskemu hradu, spojená s prehliadkou jeho vonkajších i vnútorných priestorov s výkladom. Po ňom sme si vychutnali sladké palacinky priamo pri hrade a odtiaľ viedla naša cesta za zvieratkami k neďalekej zvieracej obore, kde sa deťom páčili najviac lamy. Slnko pripekalo, tak sme si to strihli príjemnou cestičkou popod Hôrku a videli krásny výhľad na hrad aj s drevorezbou starovekého boha hojnosti:) V tábore sme si oddýchli pri výrobe sviečok z orechovej škrupinky:)

WordPress Image Gallery Plugin

V piatok 25.augusta

..bol vôbec posledný deň našej letnej keltskej sezóny! Keltský kmeň Fuaráin nám preto pripravil prekvapenie v podobe predolympijských – barbarských – športových hier! Najprv nás rozdelili na 4 skupiny – tri boli bojovo-športové, ktoré predstavovali Keltov, Rimanov a Grékov a súperili medzi sebou, štvrtá boli gazdinky-obchodníčky, ktoré mali počas hier na starosti občerstvenie:) Súperiace skupiny si museli vyrobiť svoju kmeňovú vlajku, aby bolo všetkým jasné, za koho bojujú! Zatiaľ gazdinky piekli na ohni vlastnoručne umiesené keltské placky. Po náročných disciplínach boli všetci za skvelý výkon odmenení drevenou medailou a čokoládovým zákuskom v Kaviarni Sladký život:)

WordPress Image Gallery Plugin

Za finančnú podporu tábora ĎAKUJEME obci Slovenská Ľupča a Samosprávnemu kraju Banská Bystrica!

 

ĎAKUJEME i všetkým za pozitívnu spätnú väzbu, ktorú od detí a rodičov dostávame:)
🧡

Veľmi si to vážime a tešíme sa na vás aj nabudúce,
o rok v plánovanej zostave STAROSLOVANOV! 😉