REPORTÁŽ a fotogaléria tábor KELTI 7.-11.08.2023

Detský letný tábor Kelti v Slovenskej Ľupči pri Banskej Bystrici je plný zážitkov stredovekom duchu!
Pre deti už od 4-10 rokov.

V pondelok 7.augusta

..nás pri bráne vítal parohatý keltský boh „Cernunnos“ – ochranca lesa, prírody a zvierat. Deti zoznámil so zvieratkami, o ktoré sa cez týždeň budú starať. Každý si dnes mohol vybrať, čo mal chuť vyskúšať! Prekážková dráha, súťaž vo vikingskom šachu, boj s mečom, streľba z luku či skúšanie si historických kostýmov, vyskúšali sme všetko! Dievčatá dokonca namaľovali krásnu bohyňu EPONU, chlapci dali prednosť mýtickým keltským drakom. Popoludní sme navštívili Geopark, kde si deti na 3D mape naplánovali turistiku.

WordPress Image Gallery Plugin

V utorok 8.augusta

..k nám pricválali poníky z detskej farmy Gazdáčik, aby nám priblížili zviera zasvätené keltskej bohyni koní Epone. Deti ich vyčesali, napojili a za odmenu si aj zajazdili. Popoludní si deti vyrobili tzv. slnečný lapač s amuletom, ktorým sme si chceli zamračené počasie odohnať a privolať si kúsok slniečka!

WordPress Image Gallery Plugin

V stredu 9.augusta

..prileteli z Banskej Bystrice dievčatá zo sokoliarskej skupiny Biatec. Deti boli veľmi disciplinované a tak ich neváhali do svojich interaktívnych ukážok práce s dravcami aj aktívne zapojiť! Popoludní statní chlapci nanosili horu dreva a rozkúrili pec. Upršané počasie nás zahnalo do tmavej kinopivnice, čo však nikomu nevadilo, práve naopak. Kým sa deti pustili do pečenia koláčov pre rodičov, z kina sa rozliehala vôňa pukancov;)

WordPress Image Gallery Plugin

Vo štvrtok 10.augusta

..nám už slniečko krásne svietilo na cestu na Ľupčiansky hrad. Nevšedné otázky našich Keltov trpezlivo zodpovedala milá sprievodkyňa. Najzaujímavejšou informáciou pre nás bolo, že studňa má tajnú chodbu a múry mučiarne sú hrubé až 6 metrov – aby z nej nebolo počuť krik. Tušíte správne, preverili sme to! Deti z mučiarne kričali z plných pľúc. A predstavte si, ani tých 6 metrov nepomohlo 😀 Po palacinkovom pikniku pri hrade sme sa vybrali hľadať keltský poklad! Našli sme truhlicu plnú bronzových keltských náhrdelníkov torques, náramkov a aj pár zlatých mincí, ktoré sme si spravodlivo rozdelili:) Po náročnej túre nasledoval relax pri výrobe vlastnoručne točenej voňavej sviečky:)

WordPress Image Gallery Plugin

V piatok 11.augusta

..náš tábor navštívili očakávaní skutoční Kelti – členovia keltského kmeňa Fuaráin, ktorí nás naučili po keltsky sa pozdraviť: ALESIA! Druidka, keltská učiteľka, nás v „druidskej škole“ naučila vyrobiť si farby iba z hliny! A že to naozaj fungovalo, dokazujú krásne obrázky keltského „STROMU ŽIVOTA“ od našich malých Keltov:) Aký je kto „Kelt“ ukázal aj záverečný vedomostný test! V bojovej škole deti zasa trénovali hod oštepom, streľbu z luku a aj bojové pokriky, ktoré ste iste aj počuli! Napiekli s nami pravé keltské placky a prezradili, že ich obľúbené jedlo je PerKELT 😆 Úspešný týždeň sme ukončili sladkým zákuskom v Kaviarni Sladký život.

WordPress Image Gallery Plugin