Ako vznikala podobizeň Svantovíta

V priebehu druhého týždňa kampane nášho projektu „Svantovít“ sa vďaka vám podarilo vyzbierať už vyše tretinu potrebnej sumy! Za tento čas sme spracovali návrh, ktorý sme konzultovali s viacerými priateľmi, ktorí sa danej oblasti venujú, a ktorý vám teraz v krátkosti chceme priblížiť:)

Svantovít bol obvykle zobrazovaný ako starší, no napriek tomu veľmi statný muž s červenými vlasmi, fúzami a dlhou bradou. Hlavným prvkom Svantovítových sôch boli jednoznačne jeho štyri hlavy, resp. tváre. V závislosti od lokality a miestnych zvyklostí mal na sebe vyobrazené rôzne atribúty. Nakoľko sa jedná o božstvo zasvätené hospodárstvu, ale i boju/obrane, najčastejšie medzi nimi dominovali roh (hojnosti), kôň, kohút, meč, kopia, luk, slnko, oheň, blesk, a i.

Pri tvorbe nášho návrhu „dizajnu“ sme brali do úvahy viaceré fakty.

  • Inšpirovali sme sa modlami Svantovíta z ostatných kútov slovanského sveta, najmä Poľska, Čiech, Ukrainy, Ruska a i.
  • Brali sme do úvahy jemu pripisované atribúty a úlohy, ktoré ho obklopovali a ktorými napĺňal svoje poslanie v živote našich predkov.
  • Sochu plánujeme osadiť doprostred areálu Arkona tak, aby jeho štyri tváre hľadeli presne na štyri svetové strany – na východ, juh, západ a sever. Takto bude môcť Svantovít dohliadať na kolobeh Slnka v priebehu celého roka i jednotlivých dní.
  • Aj hlavné tradičné slávnosti sa viažu na jednotlivé ročné obdobia – sú to sviatky vítania jari, letný slnovrat, dožinky a zimný slnovrat.
  • Keďže je Svantovít bohom hospodárstva i vojny – kvôli vyváženosti týchto stránok budú dve jeho strany obsahovať dva slnečné a dva bojové atribúty. Rovnako ho budú podopierať dvaja roľníci (muž a žena) a dvaja bojovníci.
  • Slnečné i bojové/ochranné symboly sme sústredili do protiľahlých strán tak, ako počas kolobehu roka stojí proti sebe Zima vs. Leto, Jar vs. Jeseň.

NÁKRES – Svantovít

Zdieľaj

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *